FAQ

Základní informace a nejčastější dotazy

Zde Vám odpovíme na nejčastější dotazy související s námi nabízenými službami 3D tisku. Dozvíte se zde také vše potřebné pro úspěšné zadání a dokončení Vaší zakázky. V případě že nenaleznete potřebnou informaci, můžete se ze svým dotazem na nás obrátit prostřednictvím formuláře v sekci Kontakt.

To vůbec nevadí. Rádi Vám se vším poradíme a vysvětlíme vše, co je potřeba. Společně Váš projekt zvládneme.

Většina volně dostupných modelů pro 3D tisk je ve formátu *.STL, který je nativním formátem pro 3D tisk. Většina 3D modelovacích prgramů a 3D konstrukčních aplikací dokáže modely do tohoto formátu exportovat. Pokud se jedná o modely konstrukční povahy, můžete data zaslat i vpodobě *.STEP, *.OBJ.

Naše tiskárny disponují tiskovým prostorem o rozměru 300x300x310mm, Teoreticky je tedy možno tohoto rozměru využít. Pokud byste potřebovali tisknout větší objekt, není to problém, rozdělí se na více menších a následně se v postprodukci 3D tisku slepí.

Tiskneme nejrozšířenější metodou FFF/FDM (Fused Filament Fabrication/ Fused Deposition Modeling). Tyto dvě zkratky znamenají v podstatě to samé, pouze s tím rozdílem, že FDM je registrovaná ochranná značka firmy Stratasys a tedy ji ostatní výrobci FDM tiskáren nemohou používat. Princip je jednoduchý,  jde o nanášení roztaveného plastového materiálu v tenkých vrstvách na sebe.  Standardně tiskneme tloušťkou vrstvy 0.25mm.

Nastavení 3D tisku je tak trochu alchymie. Vždy souvisí s daným strojem a materiálem. Naše tiskárny jsou osazeny tryskami průměru 0.4mm. Pro běžný tisk používáme nastavení s tloušťkou vrstvy 0.25mm a výplň mezi 10 a 15%. Pro funkční vzorky tato nastavení optimalizujeme s ohledem na způsob využití výtisku.

Volba materiálu je naprosto zásadní pro každý projekt. Vždy je potřeba zohlednit budoucí užití výtisku a podle toho materiál zvolit. Pokud si nevíte rady, rádi Vám s výběrem vhodného materiálu pro Vaši zakázku pomůžeme. A který je tedy pro Vás nejlepší

PLA – materiál dostačující pro 90% tiskových aplikací. Snadno se tiskne. Pokud nepotřebujete odolnost proti povětrnostním vlivům, UV záření (slunce), teplotám nad 50°C, je to materiál přesně pro Vás.

ABS – plast vhodný pro výrobu menších funkčních vzorků, pevný a tepelně odolný materiál. Neodolává povětrnostním vlivům.

PETG – kombinuje vlastnosti PLA (snadnější tisk) a ABS (pevný,  téměř stejně teplotně odolný), odolává kyselinám a rozpouštědlům.

ASA – technický plast vhodný pro výrobu funkčních vzorků. Pokud potřebujete odolnos vůči povětrnostním vlivům a UV záření, je to Vaše jasná volba.

TPU – vše co má být pružné, ohebné a flexibilní.

Pro tisk využíváme běžně dostupné druhy materiálů a to PLA, PETG, ASA, ABS+, TPU. S těmito druhy máme bohaté zkušenosti a hodí se pro širokou škálu aplikací. Zde uvádíme základní informace k námi používaným tiskovým materiálům:

PLA (polylactic acid – kyselina polymléčná)

Jde o biologicky plně odbouratelný materiál, vyráběný z kukuřičného nebo bramborového škrobu či z cukrové třtiny. Je stále více průmyslově využíván. Je nejuniverzálnějším materiálem pro technologii tisku FDM, vhodným i pro tisk velkých předmětů.  Je pružný, tvrdý a odolný jako jiné plasty. Výhoda materiálu je v jeho jen zcel nepatrný sklon ke kroucení, daný minimálním rozpínáním při tavení. Nevýhodou je nízká tepelná odolnost, kdy začíná měknout již kolem 60 °C.

PETG (polyetyléntereftalát)

Polyethylentereftalát (PET) je nejvíce běžně používaný plast na světě – láhve, oděvní vlákna, nádoby a obaly na potraviny. PET-G je upravená verze PET. „G“ znamená „modifikovaný glykol“. PETG vlákno kombinuje vlastnosti materiálů ABS (silnější, odolnější teplotám, odolnější) a PLA (snadný tisk). Adheze mezi vrstvami je obvykle vynikající, riziko zkroucení nebo výrazného smrštění není tak velké a výhodou je, že jej lze recyklovat. PETG je na rozdíl od jiných materiálu více odolný vůči kyselinám a rozpouštědlům, vysokým i nízkým teplotám. Je možné tepelně tvarovat z něj vytištěný předmět nebo jej leštit ohněm.

ABS (akrylonitrilbutadienstyren)

Je amorfní termoplastický průmyslový kopolymer, který je odolný vůči mechanickému poškození. Tuhý, houževnatý, odolný proti nízkým i vysokým teplotám, málo nasákavý, zdravotně nezávadný. Je odolný vůči kyselinám, hydroxidům, uhlovodíkům, olejům, tukům. ABS je velmi lehce opracovatelný. ABS je vhodný pro výrobu funkčních vzorků, výrobu nástrojů i pro výrobu věcí pro běžné použití. Není vhodný pro objekty které budou dlouhodobě vystaveny povětrnostním vlivům. Není vhodný pro mediciální aplikace. ABS je ropný produkt a při jeho zahřívání uniká škodlivý zápach. Při tisku doporučujeme v místnosti větrat. Je náchylný na změnu teploty. To se projevuje smršťováním materiálu při tisku. Proto je důležité tisknutý objekt pomalu ochlazovat.

ABS+ (akrylonitrilbutadienstyren – Ice filaments – ledová vlákna

Je o 40% pevnější než standardní ABS. Reaguje velmi dobře na teplotu s minimálním deformováním a není citlivý na teplotu prostředí při tisku (to zaručuje velmi pěkné výtisky bez dalších ventilátorů nebo zakrývání otevřeného prostoru). Chová se jako ABS, je tedy zdravotně nezávadný, odolný vůči nárazu, vysokým i nízkým teplotám a mechanickému poškození.

ASA (akrylonitril-styren-akryl.)

Byl vytvořen jako alternativa k ABS, se zvýšenou odolností proti povětrnostním podmínkám. Je to vysoce kvalitní konstrukční termoplast s vynikající odolností proti UV záření. Výhodou tohoto materiálu je dobrá mechanická odolnost, tuhost, odolnost proti teplotě. ASA má nízkou hladinu žloutnutí, což je velmi důležité pro aplikace, kde je dlouhodobě kladen důraz na vzhled. Je vhodný pro venkovní použití. Další výhodou je jeho dobrá rozměrová stabilita. Je to ideální materiál pro výrobu prototypů, strojírenských nástrojů i koncových výrobků pro běžné použití včetně využití pro tisk dílů pro venkovní aplikace. Tisk je ucelený a pevný, vhodný i na malé detaily, vytisknutý objekt je lesklý.

TPU (termoplastický polyuretan)

Termoplastický polyuretan se řadí mezi termoplastické elastomer, jež se vyznačují svou velkou pružností. Při působení vnější síly je tedy lze výrazně deformovat a poté opět zaujmou původní tvar. TPU je jemný, měkký, elastický, ohebný a přesto silný a odolný materiál. Použití je běžné jak v automobilovém průmyslu, tak ve zdravotnictví, pro výrobu elektrického nářadí či pro výrobu ochranných pouzder na mobilní telefony a tablety. Je netoxický a schopný rozkladu. V závislosti na použitých příměsích velmi dobře odolává olejům a tukům, ale není vhodné jej vystavovat rozpouštědlům a kyselinám.

Ano, je to možné. Záleží na typu materiálu. Téměř všechny je možné brousit, tmelit, některé plasty je možné vyhlazovat parami acetonu, nebo alkoholu. A pro barvení a finalizaci povrchu se njlépe hodí akrylové nátěrové hmoty a spreje.

Čas potřebný k vytištění Vašeho modelu závisí na jeho velikosti, počtu kusů a aktuálním vytížení výroby. Menší zakázky jsme schopni realizovat do dvou až tří dnů. Časovou náročnost Vám sdělíme po odsouhlasení cenové nabídky a uhrazení částky na bankovní účet. Následně Vaši zakázku připravíme k tisku.

Po vyplnění a odeslání poptávky pro Vás cenu 3D tisku stanovíme bezplatně. Dokud není odsouhlasena a zplacena, tak závazná není.

V tuto chvíli je platba možná pouze břevodem na náš účet. Po odsouhlasení zakázky Vám obratem zašleme fakturu a jakmile bude platba převedena, vytiskneme Vaši zakázku.